”În această seară, la ora 20.41, pompierii Secţiei Simleu Silvaniei au fost solicitaţi să intervină la un incendiu izbucnit la locomotiva unei garnituri de tren ce transporta ţiţei, aflat în gara localitătii Şimleu Silvaniei. Garnitura de tren era formată din 2 locomotive şi 19 vagoane”, a transmis, luni seară, ISU Sălaj.
Sursa citată a precizat că locomotiva afectată a fost separată de vagoane imediat.
”Incendiul s-a manifestat iniţial cu flacără şi cu degajări moderate de fum. Nu au fost înregistrate victime, incendiul nu s-a propagat la vagoane”, a mai transmis sursa citată.

Accelerare pe Autostrada Transilvania: Cum a devenit lotul Chiribiș-Biharia un șantier-model de eficiență operațională în 2026

Explozie pe piața imobiliară: În Cluj, apartamentele noi s-au scumpit cu aproape 70% în 5 ani. Cât a ajuns metrul pătrat util

Proiect Major: Drum de legătură între A3, Florești și Centura de Sud
Potrivit pompierilor, incendiul a fost lichidat, zona a fost balizată, asigurându-se măsurile de securitate la incendiu.
Pompierii au precizat, de asemenea, că nu s-a impus evacuarea zonei.




Curierulnational.ro
Observatornews.ro
Povesteacasei.ro