În urmă cu doar o zi, primarul municipiului Timişoara, Dominic Fritz, anunţa că Primăria Timişoara a avizat prelungirea termenului până la care fermierii pot protesta în centrul oraşului Timişoara, în parcarea Modex de lângă Piaţa Victoriei. Dacă iniţial aceştia aveau aviz de protest până în data de 24 ianuarie, Primăria Timişoara a decis să îl prelungească până în 29 ianuarie 2024.
Vineri seară, însă, fermierii au anunţat că opresc protestul, după ce Guvernul a decis să adopte o serie de măsuri care îi vizează.

Accelerare pe Autostrada Transilvania: Cum a devenit lotul Chiribiș-Biharia un șantier-model de eficiență operațională în 2026

Explozie pe piața imobiliară: În Cluj, apartamentele noi s-au scumpit cu aproape 70% în 5 ani. Cât a ajuns metrul pătrat util

Proiect Major: Drum de legătură între A3, Florești și Centura de Sud
Protestul fermierilor a început la Timişoara în seara zilei de 18 ianuarie, când au fost aduse peste 20 de utilaje din localităţile Livezile, Tomnatic, Voiteg şi Sânandrei, din Timiş.
Acestea au fost poziţionate în parcarea din centrul oraşului astfel încât să nu încurce eventuale intervenţii ale pompierilor, ambulanţelor sau poliţiei.




Curierulnational.ro
Observatornews.ro
Povesteacasei.ro