Primarul Emil Boc este ambiționat să pună Clujul pe harta lumii și să le ofere locuitorilor primele autobuze autonome din România.
”Nu s-a renunțat la autobuzele autonome. Așteptăm schimbarea legislației, care să permită implementarea lor în România. E o piedică ce nu depinde de noi.
Legislația nu permite circulația lor. Suntem în negocieri cu autoritățile statului pentru a putea fi implementat proiectul. Sunt convins că și în România va fi acceptat acest lucru”, a explicat edilul la o emisiune radio.

Ultimatum administrativ la Cluj: Proprietarii de terenuri, somați de Prefectură să elimine ambrozia sub amenințarea unor amenzi de până la 20.000 de lei

Pasul decisiv pentru Culoarul de Nord: Primăria Cluj-Napoca a lansat licitația de 83 de milioane de lei pentru pasajul subteran Oașului – Muncii

Schimbare importantă în transportul metropolitan: Linia M24 își modifică traseul pentru a asigura legătura directă cu noul mall URBANO Shopping & Living
Primarul știa acest lucru și când a anunțat, acum câțiva ani, că va cumpăra autobuze autonome, dar a neglijat să îl menționeze.
Clujul ar vrea să cumpere nu un autobuz, ci 14, iar valoarea contractului este de 5 milioane de euro.




Curierulnational.ro
Observatornews.ro
Povesteacasei.ro